Co je to vlastně ten čip a jak ho u nás aplikujeme?

Mikročip (též čip nebo transpondér) je elektronické zařízení, které má v sobě uloženo unikátní číselný kód, který nelze jakkoliv změnit.

06. 01. 2020

Mikročip (též čip nebo transpondér) je elektronické zařízení, které má v sobě uloženo unikátní číselný kód, který nelze jakkoliv změnit. Žádné další informace, kromě číselného ID kódu, neobsahuje! Zařízení využívá technologii tzv. pasivní RFID (RadioFrekvenční IDentifikace), tzn. mikročip nemá vlastní zdroj energie a není tedy schopen samostatně aktivně vysílat žádný signál.

Informaci o uloženém čísle vyšle jedině za pomoci čtecího zařízení (skeneru), které po přiblížení na velmi krátkou vzdálenost (do 10 cm) dodá mikročipu prostřednictvím nízkofrekvenčního radiového elektromagnetického impulzu energii. Tuto energii mikročip využije k odeslání informace o uloženém kódu. Čtečka ji ihned přijme a zobrazí jako číselný kód na displeji. Mikročip tedy nelze srovnávat s GPS přístroji, či jakýmikoliv jinými aktivními vysílači. Zvíře nelze pomocí mikročipu vyhledat na dálku ani jakkoliv ovládat.

 

A jak vlastně čip vypadá?

Vlastní elektronické zařízení čipu je zataveno do kapsle z biokompatibilního skla, jehož povrch je navíc potažen speciálním polymerem. Tato povrchová úprava zabraňuje migraci čipu v podkoží. Mikročip je vložen do tzv. aplikátoru, což je v podstatě silná dutá jehla. Aplikátor je vybaven patentem proti nechtěnému zpětnému vtažení mikročipu do jehly. Celá souprava je samozřejmě sterilně zabalena.

Velikost mikročipu odpovídá zhruba velikosti zrnka rýže. Standardní velikost pro domácí mazlíčky (pet animals) je 11-13 mm x 2 mm. Námi používané mikročipy BackHome Bioglass MINI jsou menší než standardní velikost (8 mm x 1,4 mm). Pro jejich zavedení se používá drobnější jehla, vzniká tím menší ranka v kůži zvířete a aplikace čipu je tak méně bolestivá.

A jak přesně u nás probíhá aplikace mikročipu se dozvíte v článku ZDE.

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(77 %)
 
(23 %)
 

Celkový počet hlasů: 315

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(21 %)
 
(79 %)
 

Celkový počet hlasů: 276