Nalezený Šimon s hnisajícím nádorem na hlavě

AKTUALIZOVÁNO 1.3.2019 Šimon našel své nové doma v rodině s velikou zahradou a dvěma fenkami.

01. 03. 2019

AKTUALIZOVÁNO 1.3.2019 Šimon našel své nové doma v rodině s velikou zahradou a dvěma fenkami.

Histologické vyšetření prokázalo, že odstraněný nádor byl málo zhoubný karcinom, který je agresivní zejména lokálně – nemá tendenci metastazovat. Pokud se takové nádory řeší včas chirurgicky s dostatečně odebraným velkým okrajem, tak se většinou nevracejí a nedělají žádné obtíže. V případě Šimona však bude riziko návratu vyšší, vzhledem k tomu, že excize byla vedena přesně na okraji karcinomu, aby bylo možné kůži vůbec uzavřít. Šimon je nicméně v tento moment veselým a hravým psem, který si užívá pozornosti páníčků v nové adoptivní rodiny a vy si jeho příběh můžete připomenout ve VIDEU ZDE.

foto: Dogpoint o.p.s.

Tradičně nabitý operační den 29. ledna nám na klinice „zpestřil“ telefonát z organizace Dogpoint o.p.s., která se na nás obrátila s prosbou, zda můžeme naléhavě přijmout k ošetření pejska v jejich péči. Kříženec labradora byl nalezen v oblasti Kostelce nad Černými lesy s obrovským a zanedbaným abscesem na hlavě.

Po krátkém zhodnocení našich momentálních kapacit a s vědomím, že nenarušíme harmonogram již probíhajícího operačního dne, jsme se rozhodli pejska vyšetřit a zjistit, jak se mu dá pomoci.

Že opravdu půjde o akutní případ jsme věděli ještě dříve, než na nás pacient poprvé vykoukl z přepravního boxu. Rána hnisala a zápach se šířil prostorem několika metrů okolo nemocného.

Lékař naší kliniky pejska vyšetřil, zhodnotil situaci, a protože nádor byl otevřený a krvácel a existovalo vysoké riziko infekce a následně i sepse organismu, rozhodl se pro jeho okamžité chirurgické odstranění.

Neměli jsme informace o věku pacienta, ani jsme neznali jeho přesný zdravotní stav. Provedli jsme proto nezbytná předoperační vyšetření, která naštěstí ukázala, že Šimon (tak nalezeného pejska v útulku mezitím pojmenovali) je schopný operační zákrok podstoupit. Během několika málo desítek minut se pejsek ocitl na operačním sále, kde mu tým lékařů a sester nádor při hodinovém zákroku vyjmul.

Z útvaru jsme odebrali vzorky tkáně a poslali je do specializované laboratoře na histologické vyšetření, jehož výstup nám během týdne či dvou prozradí, zda-li se jednalo o zhoubný nádor. Podle výsledků rozborů se bude odvíjet i následný lékařský přístup k tomuto pacientovi.

Operace proběhla bez komplikací a po probuzení mohl být Šimon předán na doléčení do Dogpointu, kde bude umístěn v teple ošetřovny, dokud se mu jizva na hlavě plně nezhojí.

Šimonovi se po zákroku velmi ulevilo. Když zmizela bolest, ukázal se jako nesmírně milý a mazlivý pes, který vyhledává lidský kontakt. Dogpoint prostřednictvím sociálních sítí pátrá po původním majiteli pejska, který by pomohl osvětlit celou situaci, co se s ním dělo posledních několik týdnů.

O pokračování tohoto příběhu vás budeme dále informovat.

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(75 %)
 
(25 %)
 

Celkový počet hlasů: 227

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(20 %)
 
(80 %)
 

Celkový počet hlasů: 211