Veterinární přípravky ke zmírnění stresu

Oslavy závěrečných dní a hodin roku mohou přinášet našim čtyřnohým přátelům mnoho nepříjemných chvil a stresu. Jak tedy nejlépe ochránit psy a kočky před extrémním hlukem a záblesky z petard a ohňostrojů pomocí veterinárních přípravků?

17. 12. 2018

Oslavy závěrečných dní a hodin roku mohou přinášet našim čtyřnohým přátelům mnoho nepříjemných chvil a stresu. Jak tedy nejlépe ochránit psy a kočky před extrémním hlukem a záblesky z petard a ohňostrojů pomocí veterinárních přípravků?

V bytě nebo uvnitř domu zatemněte okna stažením žaluzií, rolet nebo závěsů. Pusťte nahlas televizi či rádio. Psa mějte při procházce na vodítku. Ověřte si, že váš pes nebo kočka mají na obojku uvedené své jméno a vaše telefonní číslo pro případ ztráty.

Na zklidnění zvířat nepoužívejte humánní (lidské) léky, které jsou nevhodné svým složením. Na klinice vám rádi poradíme, jaké veterinární prostředky můžete volit. V případě vašeho zájmu o libovolný z níže uvedených přípravků nebo krmiv se informujte o jejich dostupnosti nebo možnosti objednání u našich recepčních.

Krmiva

Jedná se o inovační krmivo CALM Royal Canin pro kočky i psy, které prostřednictvím kombinace přírodních účinných složek nabízí komplexní přístup k problematice stresu. Pro správné působení je ideální začít toto krmivo podávat 10 dní před očekávaným obdobím stresu.

Doplňky ve formě tablet, kapslí a kapek

Nejedná se o sedativa a proto tyto přípravky nemají vedlejší účinky na chování vašeho psa nebo kočky například v podobě letargie nebo ospalosti. Lze je podávat dlouhodobě.

Jednou z variant účinku je použití látky mléčného hydrolyzovaného proteinu Alfa S1-hydrolyzát kaseinu, který reguluje sekreci stresových hormonů. Snižuje tak pocity úzkosti a zlepšuje celkovou odolnost proti stresovým situacím. Zástupcem této kategorie jsou kapsle ALAVIS Relax, podávat se začínají nejméně 2-3 dny před očekávaným stresem.

Další variantou použití je například ALAVIS Calming s rychlým nástupem účinku, podat stačí 30 až 60 minut před očekávaným stresem. Zvířata jej přijímají jako pamlsek ve formě žvýkacích tablet. Účinné látky obsažené v tabletách jsou thiamin (vitamin B1), komplex kolostra a L-theanin. Působí na nervovou soustavu a navozují stav zklidnění a zmírnění úzkosti.

Preparáty na principu feromonů

Feromony jsou přírodní chemické látky, které produkují lidé i živočichové. Uklidňující feromony vylučují samice v prvních dnech po porodu na zklidnění svých mláďat. A právě tento druh feromonů se využívá při výrobě difuzérů do zásuvky, sprejů nebo obojků, které pomáhají psům a kočkám odolávat stresu. Přípravek pro psy hledejte například pod označením ADAPTIL, pro kočky je určen FELIWAY.

Difuzér se vloží do elektrické zásuvky v místnosti, kde se zvíře zdržuje nejdéle, opět ideálně několik dnů před Silvestrem. Spreje se používají ve formě 2-3 střiků na místa škrabání či značkování močí. Obojek se nasadí na krk tak, aby se dotýkal kůže a třením o ni se zahříval a uvolňoval v této situaci feromony.

 

Anketa

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(19 %)
 
(81 %)
 

Celkový počet hlasů: 37

Měli byste zájem o zasílání pozvánek na vakcinaci e-mailem?

(89 %)
 
(8 %)
 
(3 %)
 

Celkový počet hlasů: 935