Workshop operační techniky TPLO v praxi

Naši lékaři Daniel Tomala a Dušan Král se v neděli 23. února účastnili celodenního workshopu z chirurgie kolenního kloubu operační technikou TPLO.

02. 03. 2020

Přední zkřížený vaz je struktura nacházející se uvnitř kolene každého psa i kočky. Jeho funkce spočívá ve fixaci kolene během chůze. Vzhledem k tomu, že kolenní kloub patří mezi tzv. inkongruentní klouby (styčné plochy stehenní a holenní kosti do sebe nezapadají), je tento vaz při pohybu zvířete intenzivně namáhán. Při jeho přetížení nebo degeneraci (u starších pacientů) může dojít k jeho poškození.

Jedná se o poměrně časté onemocnění, postihující psa v podstatě všech plemen i věkových kategorií. Příčinou přetržení vazu je ve většině případů úraz, vzniká tedy akutně. Pacient reaguje na tento typ poranění velmi bolestivě, a má tendenci postiženou končetinu odlehčovat.

Diagnostika ruptury předního zkříženého vazu spočívá v ortopedickém vyšetření, při kterém je vybaven tzv. zásuvkový příznak, jež vypovídá o nestabilitě kolene. Léčba ruptury předního zkříženého vazu je možná pouze chirurgicky. Existuje celá řada popsaných metod chirurgické léčby ruptury předního zkříženého vazu, které se principiálně liší.

Naši lékaři MVDr. Daniel Tomala a MVDr. Dušan Král se v neděli 23. února účastnili celodenního workshopu z chirurgie kolenního kloubu operační technikou TPLO (Tibial Plateu Leveling Osteotomy), která je jednou z možných metod řešení ruptury předního zkříženého vazu. Principem této metody je změna sklonu kloubní plochy holenní kosti, která způsobí neutralzaci sil působících v kolenním kloubu. Workshop pod vedením MVDr. Františka Luňáka proběhl na veterinární klinice CTVET v Českém Těšíně.

V případech výskytu libovolného kulhání na pánevní končetinu doporučujeme vždy návštěvu veterinárního lékaře. Následky neřešené ruptury zkříženého vazu jsou poranění menisku a vznik artrózy. Obecně platí, že čím dříve je tento typ poranění diagnostikován a řešen, tím je prognosticky optimističtější z hlediska doby rekonvalescence a omezen rozvoj sekundárních a nevratných změn v kloubu (artrózy).

 

 

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(77 %)
 
(23 %)
 

Celkový počet hlasů: 315

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(21 %)
 
(79 %)
 

Celkový počet hlasů: 276