Co je to mikročip?

Mikročip (též čip nebo transpondér) sloužící k identifikaci zvířat je elektronické zařízení, které má v sobě uloženo unikátní číselný kód, který nelze jakkoliv změnit.

tall-wwdsc59610000301-741.jpg

 

 

 

 

Jak čip funguje?

Mikročip (též čip nebo transpondér) sloužící k identifikaci zvířat je elektronické zařízení, které má v sobě uloženo unikátní číselný kód, který nelze jakkoliv změnit. Žádné další informace, kromě číselného ID kódu, neobsahuje! Zařízení využívá technologii tzv. pasivní RFID (RadioFrekvenční IDentifikace), tzn. mikročip nemá vlastní zdroj energie a není tedy schopen samostatně aktivně vysílat žádný signál.

Informaci o uloženém čísle vyšle jedině za pomoci čtecího zařízení (skeneru), které po přiblížení na velmi krátkou vzdálenost (do 10 cm) dodá mikročipu prostřednictvím nízkofrekvenčního radiového elektromagnetického impulzu energii. Tuto energii mikročip využije k odeslání informace o uloženém kódu. Čtečka ji ihned přijme a zobrazí jako číselný kód na displeji. Mikročip tedy nelze srovnávat s GPS přístroji, či jakýmikoliv jinými aktivními vysílači. Zvíře nelze pomocí mikročipu vyhledat na dálku ani jakkoliv ovládat.

Jaké čipy používáme na Regia Vet?

Mikročipy značky Backhome, které používáme, využívají technologii kódování FDX-B a splňují normy ISO 11784/11785 zajišťující čitelnost údajů prostřednictvím všech dostupných druhů čtecích zařízení na území České republiky, členských států Evropské unie a většiny ostatních zemí světa. Mikročip také jakožto veterinární technický prostředek musí splňovat řadu českých i unijních právních předpisů a je evidován Ústavem pro kontrolu veterinárních léčiv a biopreparátů.

 

A jak vlastně čip vypadá?

Vlastní elektronické zařízení čipu je zataveno do kapsle z biokompatibilního skla, jehož povrch je navíc potažen speciálním polymerem. Tato povrchová úprava zabraňuje migraci čipu v podkoží.

Mikročip je vložen do tzv. aplikátoru, což je v podstatě silná dutá jehla. Aplikátor je vybaven patentem proti nechtěnému zpětnému vtažení mikročipu do jehly. Celá souprava je samozřejmě sterilně zabalena.

Velikost mikročipu odpovídá zhruba velikosti zrnka rýže. Standardní velikost pro domácí mazlíčky (pet animals) je 11-13 mm x 2 mm.

Námi používané mikročipy BackHome Bioglass MINI jsou menší než standardní velikost (8 mm x 1,4 mm). Pro jejich zavedení se používá drobnější jehla, vzniká tím menší ranka v kůži zvířete a aplikace čipu je tak méně bolestivá. Použití tohoto typu mikročipu doporučujeme zejména u malých plemen psů a u koček. K mikročipu BackHome navíc získáte i přívěsek na obojek s informací, že vaše zvířátko je elektronicky označené.

text MVDr. Silvie Poláčková

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(76 %)
 
(24 %)
 

Celkový počet hlasů: 817

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(25 %)
 
(75 %)
 

Celkový počet hlasů: 688