Jak probíhá aplikace mikročipu?

Obecně platí, že před aplikací mikročipu není nutná žádná speciální příprava. Mikročip je podkožně zaveden za pomoci sterilního jednorázového injekčního aplikátoru, nejčastěji do oblasti levé strany krku zvířete, případně do oblasti mezi lopatkami.

tall-wwdsc59610000301-739.jpg

 

 

 

 

 

Příprava před aplikací mikročipu

Obecně platí, že před aplikací mikročipu není nutná žádná speciální příprava.

  • výjimečně může ale procedura vyžadovat sedaci zvířete. V tomto případě je nutné se na čipování v sedaci objednat s předstihem, jelikož je časově náročnější. Také je třeba před tím dodržet hladovku (dospělí psi a kočky 10-12 hodin, fretky 4 hodiny). Sedace je velmi často nutná u fretek, a také u některých koček, v ojedinělých případech u psů. Obecně se jedná o pacienty neklidné, nespolupracující nebo agresivní. Aplikátor je v podstatě ostrý nůž, a pokud zvíře při zavedení mikročipu není drženo v absolutním klidu, hrozí nebezpečí jeho poranění.
  • čipování lze spojit s jiným ošetřením, např. očkováním nebo aplikovat během operačního zákroku (např. kastrace)
  • o tom, jestli může dostat čip zvíře trpící nějakým onemocněním, vždy rozhodne na základě individuálního posouzení veterinární lékař

Vlastní aplikace mikročipu

Mikročip je podkožně zaveden za pomoci sterilního jednorázového injekčního aplikátoru, nejčastěji do oblasti levé strany krku zvířete, případně do oblasti mezi lopatkami.

Místo vpichu nejdříve vyholíme nebo vystříháme, aby se dalo dobře vydezinfikovat a předešlo se tak vzniku infekce. Aplikace mikročipu způsobí v kůži několikamilimetrový řez, odstraněním srsti umožníme majiteli po zákroku snadnou kontrolu ranky, zda se dobře hojí. Pokud se jedná o zvíře před výstavou, tak po dohodě s majitelem srst neholíme.

Majitel fixuje své zvíře běžným způsobem, stejně jako například při očkování.

Na co si dát pozor po zavedení mikročipu

Po zavedení čipu doporučujeme místo aplikace ještě občas překontrolovat, zejména jestli ranka nadměrně nekrvácí nebo nevzniká otok v okolí nebo zda-li není zvíře bolestivé. Při jakýchkoliv pochybnostech je lepší nás ihned kontaktovat.

Očipovaného psa, kočku nebo fretku je vhodné první den po aplikaci mikročipu držet v klidu a omezit tak možnost vypadnutí čipu.

Po zákroku také doporučujeme zvíře alespoň po dobu dvou dnů nekoupat (zejména šamponovat) a nepouštět venku do vody, aby se ranka mohla zahojit.

text: MVDr. Silvie Poláčková

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(76 %)
 
(24 %)
 

Celkový počet hlasů: 817

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(25 %)
 
(75 %)
 

Celkový počet hlasů: 688