Cesta do zahraničí

 

Možná plánujete se svým mazlíčkem cestovat do zahraničí. V takovém případě byste si měli pečlivě prostudovat podmínky, za kterých je možné se psem nebo kočkou vycestovat.

Cestování do zahraničí se zvířetem

Zvíře s sebou nutně musí mít Pas zvířete v zájmovém chovu neboli tzv. Europas. Bohužel se stále objevují standardní očkovací průkazy s názvem Mezinárodní očkovací (a zdravotní) průkaz, jejichž název je zavádějící, protože to není platný cestovní doklad dle legislativy. Jediný validní dokument pro vycestování je skutečně modrý Europas, který má vlastní identifikační číslo, pod kterým je možné zvíře vyhledat.

Europas Vám vystaví autorizovaný veterinární lékař (na naší klinice Europasy vystavujeme). Podmínkou pro vystavení je, že zvíře má mikročip, tudíž je nezaměnitelně identifikovatelné. Tetování je platné jako alternativa mikročipu pouze, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. O mikročipech, které aplikujeme na naší klinice, se více dozvíte zde.

Druhou podmínkou je řádné očkování proti vzteklině. Dále se při cestách do některých zemí do pasu zaznamenávají údaje o jiném povinném očkování či ošetření nebo výsledky sérologických testů. Na naší klinice používáme vakcínu proti vzteklině, která vydrží tři roky. Vhodné je před cestou ošetřit zvíře přípravkem Advocate proti srdeční červivosti. Advocate je k dispozici na recepci naší kliniky.

Některé země (např. Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko) vyžadují provést 120 - 24 hodin před vstupem odčervení zvířete. Účinnou látkou zvoleného odčervovadla musí být praziquantel. Podání látky musí být přesně zaznamenáno v pase – zápis musí obsahovat podaný lék, výrobce, dávku léku, datum, hodinu aplikace a samozřejmě razítko lékaře a podpis.

Upozorňujeme ale, že v jednotlivých státech EU jsou různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů. Je potřeba si tyto informace ověřit u veterinárních autorit dotyčných zemí, popřípadě vyslanectví.

V případě zájmu o čipování nebo vystavení pasu prosím kontaktujte naši recepci.

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(76 %)
 
(24 %)
 

Celkový počet hlasů: 817

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(25 %)
 
(75 %)
 

Celkový počet hlasů: 688